Ana Sayfa   Akdere Köyü   Gürün   Alabalık Yetiştiriciliği   Alabalık Festivali   Alabalık Avı   Hakkımızda   Bize Ulaşın

        Akdere Alabalık   Alabalık Üzerine Makaleler   Su Ürünleri Mevzuatı   Gelincik Projesi  

Akdere Alabalığı: Hurman'ın Suyunda Alabalık Yetiştiriciliği
Ailem uzun zaman önce (1980'lerin başında), Çırçır adını verdiğimiz ve Hurman'ın bir yarımada gibi kucakladığı tarlamızda alabalık yetiştirmeyi planlamış, hatta bu konuda Abim raporlu tetkikli bir etüd çalışması dahi yaptırmış. Ancak o dönem bu düşünce hayata geçmemiş ve yarım kalmış.

Daha sonra neden bilmem, bir gün babam kazma kürek bir havuz eşip, "Hadi sermaye ver de şu "Tesise" yavru alalım, "Tesis" de ilk üretim faaliyetine başlasın dedi. İşte biz böyle 2001 yılı baharında alabalık yetiştiriciliğe başladık

İlk Adım: 2001 yılında ilk açılan havuzumuz'a 6000 yavru alabalık atılmıştı.

Bana Tesis'in "finansörlüğü" düşerken, babam da "işletmecilik" görevini kendi sorumluluğuna alıyordu. 2002 yılında ilk iş makineleri ile açılan ve diğerine göre oldukça modern sayılabilecek havuzlarımız yapıldığında ilk defa Tesisimizi görme bahtiyarlığına kavuşuyordum. Babam kazma kürek sallamaktaki maharetini gösterip havuzlarına yenisi ekledikçe tesisin kapasitesi de doğal olarak büyüyordu.

Yavaş Yavaş Büyüyoruz: 2002 yılında kepeçlerle açılan büyük havuzumuz olimpik yüzme havuzlarından sadece biraz küçüktür.

Bizim amacımız alabalığı yetiştirmek olduğundan pazarlama ve satış gibi faaliyetleri fazla önemsemiyorduk(!) Sonra babamla birlikte, en kârlı projelerin bile nakit akışını sağlayacak kadar bir satışa ihtiyacı olduğunu tecrübe ederek öğrendik ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermeye başladık.

İşletmecimiz İş Başında: Babam ufaklıkları yemlerken. Çok eğlencelidir, evcil hayvanlar gibi peşinizde dolaşırlar.

Akdere'deki Diğer Alabalık Tesisleri
Akdere Köyü'nde faaliyet gösteren iki Alabalık tesisi daha vardır ki bunlardan biri oldukça büyük kapsitelidir. Köye 2 km., Göz'e 1 km. mesafede konuşlanmış olan bu tesis Dayımız Hamit Akdere'nin'dir. Köyün kuzeyinde yaklaşık 40 dönüm üzerine kurulu olan bu tesiste tahminim 25 ton ile 40 ton arasında alabalık yetiştirilmektedir.

Akdere köyü Karamuklu Mevki, Gürün Sivas
Telefon : 0346 734 10 13
Fax       : 0346 734 11 12
Akdere Alabalık
Akdere Köyü, Çıçır Mevki
Gürün Sivas
0346 734 10 43

Akdere Misafirperverliği

Alabalık yetiştiriciliği, özellikle yazları kesintisiz misafir ağırlamamıza imkan vermiştir. Alabalığı yetiştirmek ayrı bir keyif, eş dost yemek ayrı bir keyiftir. Bizim memlekette alabalık, kahvaltı ve öğlen aşırı öğünlerin yemeğidir. Alabalık yöresel yemek ve yemişlerle bezenmiş bir sofranın baş konuğudur.

Çırçır'da yemek yemek: Ailcek oturmuşuz yemek yiyoruz. Yeşil bir vadiyi sofra olarak kurmuş, göğü mavi bir çadır gibi başımıza çekmişiz.

Yemekler yedikten sonra suyun keyfi çıkarılır. Paçalar sıvanır, buz gibi suda başlar bir hengame. Güneş ılık ılık ensenizden hissettirken kendini, Hurmanın soğuk suyu ayaklarınızdan kavrar sizi ve yaşamı tüm vücuduzda bir zıtlıklar kuşağını bürünerek hissedersiniz. Ama dikkatli olmak gerek Hurman'ın şakası olmaz, karpuzları çatlatan bir suda tedbirli olmakta fayda vardır.

Raftingle güreş karışımı bir şey: Yiğen, kuzen atlamışlar bir bota akıntıya karşı yüzüyorlar. Sakın siz denemeyin, bunu ancak Akdereliler yapabilir!

Hurman'ın kenarında alabalık yetiştirir, bir güzel sofra kurup yeriz. Hemen akabinde, Hurman'a girip neşelenir, her neşenin getirdiği bir yorgunlukla çayımızı yudumlarız. Peki sonra? Sonra ne yaparız? Hemen Hurman'dan tepelere yönelip O güzel yabani yemişler tadarız. Gün batımı öncesinde, karamuk, dağ kirazı, kuzu kulak, böğürtlen, kuş burnu... artık önümüze hangi çalı gelirse. Başlarız toplamaya. Dalından yemek ne güzeldir, yemişi. Taptazedir, endişe etmeden ikramı kabul edersiniz.Dede ve torun: Çocuklarımız ilk çiğneme tecrübelerini karamuk çalılarının önünde elde ederler. Dede ve torun, başka hangi ortak meşgaleleri olabilir ki?

 © 2006-2007 AKDERE ALABALIĞI