Ana Sayfa   Akdere Köyü   Gürün   Alabalık Yetiştiriciliği   Alabalık Festivali   Alabalık Avı   Hakkımızda   Bize Ulaşın

        Akdere Alabalık   Alaçocuk Anasayfa  

Alabalığın Yaşam Çevrimi
Bir alabalığın yaşam çevrimi dört dönemden oluşur: Yumurtacık, yumurcak, delikanlı ve yetişkin dönemleri. Bi de size bu dönemleri birer anlatalım ki alabalıkçıklarımız hangi maceralar sonrası sizlerle buluşuyor daha yakından öğrenme imkanına sahip olun.

Yumurtacık Alabalık (Yumurta)
Tüm süreç, dişi alabalığın yeteri kadar çakıl bulunduran yumuşacık kumsal ve dingin bir dere kenarına karnıyla açtığı cepçiklere bıraktığı yumurta kümeciklerinin erkek alabalık tarafından tohumlanmasıyla başlar. Suyun sıcaklığına bağlı olarak birkaç hafta içinde bir embriyo yumurta içinde gelişmeye başlar.

Gelişen alabalık embriyosu kara kuru birşeye benzer. Tıpkı bir göze benzer, bu nedenle annelerimiz, babalarımız onlara gözlenmiş yumurta der.

Yumurcak Alabalık (Yavru Alabalık)
Yaklaşık iki haftadan sonra gözlenmiş alabalıklar kendi yumurtalarını kırarlar ve dışarıya bir böcük gibi kıvrılar. Yumurcak alabalığın midesinde bulunan kendi ölçeğine göre büyükçe bir kese vardır. Bu kesede yamurcak alabalığın beslenme ihtiyacı karşılayacak olan protein, şeker, mineraller ve vitaminler vardır.

Birkaç hafta içinde yumurcak alabalığın ağzı ve gözü gelişmeye başlar ve bu esnada büyük sarı kesedeki tüm besin maddesi tükenir. Yumurcak alabalık tüm besin maddesini bitirince yuvasınını çevresinde serbestçe dolaşmaya başlar.

Delikanlı Alabalık (Genç Alabalık)
Alabalıkcıklarımız artık yüzmeye başlamıştır. Yavaş, uyvaş büyürler. Delikanlı alabalıklar hızla büyümek için bulabildikleri tüm yemleri tüketirler. Hızlı büyümek için yemlerini iyice yerler. Tavalık olmaya başladığında, yaklaşık 150-300 gr. arası olan delikanlı genç alabalıklar artık yemek için uygun büyüklüğe gelmiş demektirler.

Yetişkin Alabalık (Anaç Alabalık)
Alabalıklar yaklaşık iki yıllık olduklarında artık yetişkindirler ve büyükler tarafından anaç olarak isimlendirilirler. Bu anaç alabalıklar tekrar yumurtacık alabalıkların dünyaya gelmesini sağlayacak bir büyüklüğe gelirler.

Ve bu çevrim tekrar başlar. Sonra tekrar, ve tekrar...


Yumurtacık Alabalık

Alabalık embiyosu büyüdükçe kara kara gözler belirmeye başlar. Bu nedenle de bu yumurtalara gözlenmiş yumurta denir.

Yumurcak Alabalık

Bu resimde de yumurtadan çıkan (Mavi torbacık yumurta zarıdır.) yumurcak alabalığı görebiliriz, ayrıca yumurcakın midesine bağlanmış besin dolu sarı keseyi de açık bir şekilde görüyoruz. (Sarı yuvarlaklar). © 2006-2007 AKDERE ALABALIĞI