cheap uggs ireland ray ban australia polo ralph lauren australia michael kors australia cheap nike air max cheap nike free run

         Ana Sayfa   Akdere Köyü   Gürün   Alabalık Yetiştiriciliği   Alabalık Festivali   Alabalık Avı   Hakkımızda   Bize Ulaşın

        Akdere Alabalık   Alabalığın Penceresi: Alabalığın Üç Muhteşem Duyusu  

 

Alabalığı Kovalamak
Alabalığı avlamak, kelimenin tam anlamıyla bir kovalamacadır. Hele bu alabalık, dere alabalığı ise. Karşınızdaki sazan değil, alabalıktır. Yani zeki ve fiziksel uyarıcılara karşı çok hasas bir yaratıktır. Çünkü sese, ışığa yada gölgeye hemen savunmacı bir tepki verir. Oltayı hemen yutmaz bazen burnu ile sertçe vurarak kontrol eder. Ama bu durum bizi yıldırmaz. Bilakis avlanma için daha da teşvik eder.

Büyük Avcı: Tevfik Kayagil kelebek (kaşık - mepps) olta ile avlanırken.

Karşınızdaki balık sıradan bir av olmadığı için sürekli uyanık olmanız gerekir. Peşine düşüp onu ürkütmeden kovalamalısınız. Dere alabalığını yakalamak yorucu ve dikkat ister. Sürekli yürür, olta sallar, yada ağ atarsınız. Ama buna değer. Vazgeçmezsiniz. Hele bir eş dost birlikte ava gitmişseniz, daha da eğlşencelki olur. Gerçi alabalık avı, insanın tek başına yaptığında bir terapiye benzer. Bu nedenle de genelde alabalığa yalnız çıkılır.

Akdere'de Alabalık Avı
Gürün Akdere Köyü’nden olanlar ister istemez hayatlarının bir bölümünde alabalık ile haşır neşir olur. Bir şekilde gündemine girer. Bizim için önce büyüklerimizin sıklıkla geçmişlerini andıkları ve hatıralarını dillendirdikleri sohbetlerin vazgeçilmez mevzusuydu. Sonra bir eğlence ve tutku halini aldı. Zaman ilerledi bir kaçış ve bazılarımız içinse bir varış yolu oldu. Benim için hala bir kaçış yoludur. Ama babam için bir varış yolu oldu.

Kimimiz avlar, kimimiz yetiştirir. Bazıları sadece yer, bazısı ise bakar. Sadece duyan da vardır, belki hiç bilmeyen de vardır.

Ama Akdere’liler kadınlı erkekli, çoluk çoçuk ilk üç gruba girer: yer, avlar, yetiştirir. Çevre köyler de farklı değildir. Ortak bir uğraştır bizler için.

Hurman Çayı Akdere’yi iki geçeye böler. Her iki geçe de bir şekilde nasibini alır Hurman’dan. Hurman, suyunu, alabalığını ve serinliğini cömertçe sunar. Halk arasında kırmızı benekli (Salmo trutta fario) olarak anılan alabalığı oldıukça lezizdir ve sağlık için çok faydalıdır. Yiyenin sofrası hoştur, tedavi için kullanan ise memnundur. Bizimkilerden duydum ortopedik ve romatizmal hastalıklar için kullananlar varmış. Kayseri, Kahramanmaraş gibi yakın yerlerden gelen olduğu gibi İstanbul gibi oldukça uzak yerlerden gelenler de oluyormuş.Alabalık avına çıkan insan, bir süreliğine gerçek hayata ara verir. Bir taraftan kafasının içini derleyip toplarken bir taraftan farklı bir aleme kapı açar.

Alabalık Nasıl Avalanır?
Alabalık, değişik tipteki olta ve ağlarla hazırlanan tuzaklarla avlanır. Çıplak el, yöremizde mecek denilen ve mızrağa benzeyen aletlerle de avlanılabilir. Bazıları silah ile de avlamaya çalışmaktadır.

Maalesef balık otu, dinamit, karpit, suya elektirik akımı verme yada lpg tüpü atma gibi hiç hoş olmayan hem tehlikeli hem doğaya ciddi tahribatlar verebilen yöntemler de kullanalabilmektedir. Bizim anlatığımız ve sevdiğimiz avlanma yöntemleri sadece yasalara ve ahlaka uygun olan avlanma yöntemleridir.

Kelebek (Kaşık-Mepps) Olta: Derelerde akıntıya karşı çekildiğinde kaşığı dönen ve suyun içinde alabalığa böcük gibi görünen bir oltadır. Sürekli atıp çekmek gerekmektedir.


Biz kelebek olta ile avlanmayı çok severiz. Yöremizde siyah yada kırmızı benekli çelik yada altın renkli kelebek oltalar çok revaçtadır. Her yöre kendi habitatının böceğine benzeyen kelebek oltayı kullanır. Bu, balıkların oltayı daha kolay tanımasını sağlar. Akıntının tersine yürüyerek akıntı yönünde olta atmakta fayda vardır. Çünkü alabalık genelde akıntıya ters yönde kaçar. Kıyıya fark edilmeyecek kadar yaklaşmak gerekir.

Alabalığın nasıl avlandığını, anlatacak kadar iyi bilmediğimiz için bu konuyu ağda bulduğumuz diğer sitelere aktararak çözüme kavuşturabiliriz.


 © 2006-2007 AKDERE ALABALIĞI   <