Ana Sayfa   Akdere Köyü   Gürün   Alabalık Yetiştiriciliği   Alabalık Festivali   Alabalık Avı   Hakkımızda   Bize Ulaşın

        Akdere Alabalık Ana Sayfa   Nedir Bu Alabalık?   Alabalığı Okşamak   Alabalığın Anatomisi   İnternette Alabalık Linkleri  
Yumurtlama


Alabalıklar genelde kış sonu yaz başı döneminde yumurtlar. Yöremizde Hurman Çayı'nda doğal yetişen kırmızı benekli alabalık türü Kasım - Mart döneminde yumurtlamaktadır. Yetişme havuzlarımızdaki gökkuşağı alabalığı ise Ocak - Mayıs döneminde yumurtlamaktadır. Ancak bunun istisnaları da vardır, zaten alabalığın yaptığı her işin istisnası vardır.

Kışa doğru bırakılan yumurtalardan çıkan yavrular baharda bırakılan yumurtalardan çıkacak olan yavrulardan daha büyük olacaktır ki alabalık yetiştiricileri için bu önemli bir planlama konusu olmaktadır.

Doğal sularlarda yumurtlayan alabalıkların yumurtaları genellikle daha küçüktür. Suyun berrak, serin ve kirlenmemeiş kısmına yumurtaları bırakırlar. Erkek ve dişi alabalıklar mümkün olduğunca derelerde uygun derinlikteki ve büyüklükteki çakılların bulunduğu yerlerde buluşurlar. Akarsu yatağının eğimi, derinliği ve suyun hızı bazı belirli koşulları karşılaması gerekir. Dere yatağının uygun yerlerine bırakılan yumurtaların oksijen ihtiyacı karşılanması, yumurtaların havasız kalma tehlikesinden uzak tutulmaısı gerekir. Alabalık çiftleri üreme için biraraya geleceklerinde dişi alabalıklar yumurtlamak için çakıllar arassında uygun bir cep hazırlar. Yumurtlamadan önce dişi alabalıklar bu cepleri hazırlamak için kuvvetli kuyrukları çakılları yanlara doğru savurur.

Alabalık yumurtaları akarsu yatağının beş on santim altına, çakılların arasına yarı gömülü vaziyette bırakılır. Yumurtalarından çıkan yavrular ilk anda çakıllar arasındaki boşluklarda yaşarlar, buradan pek çıkmazlar. Taki midelerinde protein depolanan keseler tükenene kadar. Bu besin yüklü keseler bitince yavru alabalıkları çakılların arasında çıkıp gerçek dünya ile yüzleşirler.
Cep tamamlandığı andan itibaren dişi alabalık vücut kaslarının hızlı bir surette titremesiyle karnında olgunlaşmış yumurtalarının bir kısmını cebe bırakır. Bu esnada yumuşak yumurtalar suyun akıntısıyla diğerlerinden ayıklanır. Bunun akabinde erkek alabalık cepteki yumurtaların üstüne spermlerini bırakır. Ancak bir dakikalığına açık kalan yumurta üzerindeki mikrofilden erkek alabalığın spermleri yumurtanın içine girer. Dişi alabalık suyun akıntısından korumak için döllenen yumurtaların üsütünü hafifçe çakıl taşlarıyla örter.

Yumurtaların boyutları ve sayısı dişi alabalığın yaşı ve büyüklüğü ile hemen hemen doğru orantılıdır. 15-20 cm büyüklüğündeki bir dişi alabalık 200-300 arasında yumurta bırakabilir. Ancak bu sayı erişkin ve büyük bir dişi alabalıkta 6000'ini bulabilir.
Yavru Alabalığın Gelişimi


Alabalık yumurtaları döllendikten sonra genelde üstleri hafifçe örtülerek güvenlik altına alınır. Ancak bazı göl alabalıklarının kaya üstündeki açıklıklara yumurtaladıkları da olur. Alabalık yumurtaları için en önemli unsur suyun oksijen düzeyidir. Gelişmekte olan bir yumurtanın oksijene ihtiyacı vardır, bu yüzden de balçık ve su biriktilerinden uzak tutulur. Alabalık yumurtaları havalandırılmış ve taze su ile sürekli olarak yıkanır. Suda oluşan kirlenme yumurtalara zarar verir. Bu nedenle alabalıkların yaşadığı suların temizliği sürekli kontrol edilmelidir. Hemen hemen her türlü kirlenme alabalık için ölümcül sonuçlara neden olur.

Suyun sıcaklığı alabalık yumurtalarının kırılma süresi için kritik öneme sahiptir. Havuzlarımızda yetiştirilen gökkuşağı alabalığı yavruları 10-12 C'de yaklaşık 20-25 günde yumurtalarından çıkar. Ancak suyun sıcaklığı 4-5 C olsaydı bu süre 80 güne kadar çıkabilirdi. Suyun çok soğuk olduğu yer ve zamanlarda yumurtalar çakılların arasında kırılmadan kalır. Ta ki sıcaklığın arttığı bahara kadar. Yavrular yumurtadan çıkarak ilk muhafasız doğal hayatla temas eder. Ancak hala karınlarında onları bir süre daha besleyecek olan bir besin kesesi vardır. Yumurtadan çıktıktan sonra bu besin kesesi onları en az birkaç hafta daha idare eder. Bu süre zarfında görece büyüyen yavrular artık kendi besinleri dışarıdan bulmaya çalışır.


Alabalık Yumurtasının Gelişimi

Döllenmiş Yumurta


12 C su sıcaklığında döllenmeden yaklaşık 1 gün sonra


2 gün sonra


5 gün sonra


6 gün sonra


7 gün sonra


8 gün sonra


9 gün sonra


10 gün sonra


11 gün sonra


13 gün sonra


26 gün sonra


  
 © 2006-2007 AKDERE ALABALIĞI